Phoenix II är en uppdaterad färgnegativfilm från Harman Technology, tillgänglig i både 35 mm och 120-format. Den är byggd på en helt ny emulsion och erbjuder finare korn, förbättrad skärpa och jämnare kontrast - samtidigt som den behåller det djärva, livfulla utseendet på originalversionen.
- Färgnegativfilm med ISO 200-klassning
- Tillgänglig i 35 mm och 120-format
- Ny emulsion med finare korn och skarpare detaljer
- Mjukare kontrast och bättre kontrast och bättre tonomfång
- Förbättrad bibehållning av högdagrar och skuggor
- Större exponeringslatitud för flexibel mätning
Filmen ger renare skanningar med mer naturliga färger direkt ur lådan. Den håller detaljer bättre i både högdagrar och skuggor och har en bredare exponeringslatitud, vilket gör vardagsfotograferingen mer flexibel och förlåtande. Labbskanningar kräver vanligtvis endast minimal justering, vilket sparar tid i efterbehandlingen.
Passande för fotografer som tycker om karaktärsrik färgfilm med förbättrad teknisk prestanda, Phoenix II är både tillgänglig och uttrycksfull.